Hastings a práce v baličce

Po třech týdnech v Napieru jsme se přesunuli do sousedního města Hastings. Důvodem bylo ubytování u místního pána Cyrila, v okrajové části města. Měli jsme zde k dispozici malý, plně vybavený domek s garsonkou. Zhruba ve stejné době jsme rovněž začali pracovat v baličce jablek Green Planet Ltd. Během pobytu v Hastings jsme navštívili Hobitín a vydali se i na jeden z nejznámějších treků Nového Zélandu – Tongariro Alpine Crossing.

Naše bydlení v Hastings

Dva měsíce v Hastings

Město Hastings leží jen kousek od Napieru, ale mezi oběma městy jsou patrné rozdíly. Po oblasti Hawkes Bay je spousta billboardů, označující město Hastings jako nejhezčí město dané lokality. Ale kdo viděl obě města, tak s tímto tvrzením pravděpodobně nebude souhlasit. Napier má oproti Hastings navrch v každém ohledu.

 

V Hastings jistě stojí za zmínku knihovna. Její okolí je osazeno Maorskými dřevěnými sochami, což místu dodává originální vzhled. Uvnitř knihovny pak mimo knih najdeme například památník padlých vojáků. Knihovna nabízí dočasné členství za 20NZD na tři měsíce, což se mi osobně zdálo jako celkem nevýhodné. Nicméně je zde možnost zakoupení knih, které byly vyřazeny. Tyto knihy se pak prodávají za 0,5NZD, což mi přišlo o něco přívětivější. Pokud nechcete platit za členství, můžete si zcela zdarma přečíst jakoukoliv knihu přímo v knihovně.

Nedaleko od města jsme navštívili vodopády Maraetotara Falls. Jedná se o přibližně 2 metry vysoký vodopád s menším jezerem. I přes studenou vodu je toto místo v letních měsících skvělou volbou ke koupání. Pro odvážlivé je nad jezerem k dispozici houpačka, která nabízí skok do vody z výšky přibližně 3 metrů.

Maraetotara Falls

Pár kilometrů od Hastings se nachází známé vyhlídkové místo Te Mata Peak. Pokud zrovna nemáte co dělat, Te Mata Peak je jedno z míst, které nikdy neomrzí. Můžete jet až na vrchol autem, popřípadě využít pěší stezky. Stezka není náročná a cesta na vrchol trvá přibližně hodinu a půl.

Další možností, jak využít svůj čas v Hastings, je navštívit skákací centrum s trampolínami – FlipOut. Tady jsme si užili hodně zábavy, nicméně je důležité dobré načasování. Během víkendu je tady velké množství dětí, což není ideální.

Pro příznivce fitness, popřípadě každého, kdo má rád fyzickou aktivitu je zde fitness centrum Jetts. Mají posilovny po celém Zélandu, a není tedy problém využívat zrovna tu posilovnu, která vám vyhovuje více. Jako hlavní výhodu Jetts jsme viděli v tom, že mají otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Pro příznivce dobrého jídla bych doporučil restauraci, zaměřující se na burgery. Nabízí převážně hovězí burgery a několik kuřecích. Restaurace se jmenuje BurgerFuel a najdete jí v centu města naproti supermarketu Pak‘N Save.

Práce v baličce jablek

Jak jsem psal již v úvodu, práci v baličce jablek jsme sehnali poměrně rychle. Přibližně týden od podání žádosti se nám ozvali s nabídkou práce na pozici „stacker“. Stacker má za úkol skládat krabice s jablky na dřevěnou paletu. Skládá se 7-8 řad krabic na sebe. Takto naskládaná paleta se poté expeduje k zákazníkům.

V baličce jablek je několik dalších pozic, a vzhledem k tomu, že naše práce na pozici stackera nebyla vždycky moc časově náročná, chodili jsme dobrovolně dělat i jiné práce. Zkusili jsme si například „grading“. Grading je první operace, která se provádí s jablky po jejich vstupu do baličky. Při gradingu se odděluje „zrno od plev“. Jablka, která jsou z větší části poškozená, nebo mají nevhodnou velikost a tvar, se z tohoto místa posílají rovnou do speciálního binu (velká dřevěná bedna) označeného jako „Juice“. Tato jablka jsou následně použita k výrobě moštu. Jablka, která projdou přes grading dál, se následně rozdělují podle velikost. Největší jablka jsou označena číslem 24, nejmenší je pak velikost 216. Celá řada velikostí je 24, 30, 48, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 135, 150, 165, 180, 198 a 216. Po rozděleni jablek podle velikosti následuje „packing“, neboli balení jablek do krabic. Do každé krabice se vždy balí jen jedna velikost jablek. Jedna takto zabalená krabice musí mít určitou hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 18.9–19.3 kilogramů. Po zabalení se celá krabice přemístí na pohyblivý pás, který ji dopraví na poslední stanoviště. Na tomto místě pak stackeři skládají krabice na palety.


Chceš dostávat novinky z mojí cesty? Pro tyhle účely je M-Blog i na facebooku, kde budu postupně zveřejňovat další články.


4 Komentářů

 1. Zdravím,
  můžu se zeptat na finanční stránku? 🙂 Plat, cena ubytování, odhad útraty za jídlo,…. díky.

  • Ahoj Pavle,
   finanční stránka se u každého pohybuje asi trochu jinak. Nicméně v našem případě jsme si většinou vydělali kolem 600NZD čistého za týden, pak jsme platili 130NZD nájem. Nákup na týden zhruba 100NZD, podle toho jestli se chceš stravovat jako student nebo jako normální člověk, my jsme se chtěli stravovat jako normální lidi, tak proto jsme se dostali na těch 100NZD, ale určitě to jde i levněji. Nádrž benzínu kolem 70NZD – ta nám vydržela dva týdny, když jsme jezdili pouze do práce. Když jsme jezdili i po okolí, tak nám plná nádrž vydržela přibližně týden. Toť asi vše, hodně záleží na tom, jakou máš práci, od toho se pak odvíjí, kolik si ušetříš 🙂

   Martin.

 2. Josef Vávra

  Ahoj,
  zdravím z Tábora! Pohlednice dorazila v pořádku, rád jsem vyřídil pozdrav i všem spolupracovníkům. Ode dneška máme firemní dovolenou, takže pohoda… Díky za pohled na Mt.Cook, vybral jsi dobře. Měj se hezky, užívej si to tam a za všechny zdraví Josef Vávra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..