Christchurch

Po příjezdu do Christchurch jsme se prvně se všemi zase sešli a vyrazili jsme na pivo do Café Prague, což je restaurace, kde se vaří česká jídla a točí česká Plzeň. No a o pár dní později už jsme se s Jakubem a Matthiasem stěhovali do domku na okraji města ve čtvrti Woolston. Po dvou týdnech se k nám přistěhovala Jakubova přítelkyně Tereza, a tím počet lidí v domku vzrostl na 4.

První dny ve městě

Po předchozích pracovních zkušenostech z vinice jsem si sám sobě slíbil, že při hledání další práce si dám trošku záležet. Jednoho dne ráno jsem si tedy vzal mapku města a vyrazil do centra rozdávat životopisy a ptát se na práci. Zaměřil jsem se na hotely, motely, restaurace a kavárny. Celkem jsem za den rozdal asi 25 životopisů a vyplnil nespočet dotazníků v hotelech. Měl jsem z celého dne docela dobrý pocit. Potom se mi během dalších pár dní ozvalo 6 lidí, kteří mě chtěli pozvat na pohovor. Nakonec jsem ale našel práci úplně jinde – na facebookové skupině se objevila nabídka na práci v půjčovně aut. Tahle nabídka se mi líbila, a tak jsem na ní odepsal a za další dva dny už jsem seděl v kanceláři a začínal jsem pohovor se svým budoucím šéfem. V tu chvíli jsem ještě netušil, že tam zůstanu 7 měsíců, a že to bude moje první práce v životě, kterou budu opravdu milovat. [Přečíst článek o práci]

Život v Christchurch

Město jako takové je pořád dost zničené kvůli zemětřesení z roku 2011. V centru se staví takřka na každém rohu i přes víkendy, a i tak to je zřejmé, že se rekonstrukce potáhne dalších několik let. Na druhou stranu je však vidět značný pokrok.

Mimo centrum se dají najít poměrně rozmanité možnosti pro využití volného času. Kopce v oblasti Port Hills nabízejí několik pěších stezek, popřípadě stezek pro cyklisty nebo 4WD tracky, což jsou cesty vhodné pouze pro čtyřkoly nebo auta s pohonem všech kol. Mimo to jsou z kopců skvělé výhledy na město, popřípadě na zátoky na druhé straně, a také přístav Lyttelton.

Poblíž centra jsme navštívili botanickou zahradu. Právě díky ní je Christchurch nazýván jako městem botanických zahrad. V těsné blízkosti se pak nachází muzeum oblasti Canterbury (Museum of Canterbury). V tomto muzeu je k dispozici rozsáhlá expozice na různá témata. Například historie, maorská kultura, Arktida nebo geografie.

Sám za sebe

Po několika měsících společného bydlení nastal čas na další stěhování. Matthias odjel pracovat k jezeru Tekapo, a Jakub s Terkou zrovna odjížděli cestovat po jižním ostrově. Hledal jsem si na internetu ubytování, odkud bych to měl blízko do práce. Volba padla na klidnou čtvrť Papanui, kterou mi doporučili i kolegové v práci. Koncem října jsem se tedy stěhoval do domku k místní paní Sammy a jejímu synovi Havenovi.

Můj nový domov u Sammy a Havena

Zhruba ve stejnou dobu jsem se přihlásil do kurzu angličtiny. Chtěl jsem najít něco, kde si zlepším jazyk a naučím něco nového. Po pár dnech hledání jsem narazil na přípravný kurz na mezinárodní jazykovou zkoušku IELTS (International English Language Testing System). Přestože to nebylo přesně to, co jsem hledal, nakonec mi nezbylo nic jiného, než se do kurzu zapsat – o ostatní nabízené kurzy nebyl zájem, byly proto zrušeny. Tento kurz byl poskytován komunitním centrem RisingHolme a celý stál pouhých 65 dolarů. Vyučovaly se dvě a půl hodiny týdně, po dobu 8 týdnů. Dostali jsme skvělou lektorku Sarah Felix, která s námi prošla všechny části zmiňované jazykové zkoušky. Jediným zklamáním pro mě bylo to, že většina dalších studentů byli Asiati, kteří anglicky neuměli skoro ani slovo. Komunikace s nimi tedy byla naprosto minimální.

Stěhuji se znovu

Bydlení se Sammy a Havenem se ze začátku zdálo být fajn, nicméně jsem brzy začal přemýšlet o změně. Moc jsme se spolu nebavili, což mi nevyhovovalo. Během pár dní jsem se byl podívat na pár dalších domků. Chtěl jsem zůstat ve stejné čtvrti. Zaprvé se mi tam líbilo, a za druhé jsem to měl blízko do práce. Po pár dnech už jsem se znovu stěhoval, tentokrát jen o několik ulic dál. Moji spolubydlící byli Jordánec a Indka. Pokud stále nevíte, jestli je pravda to, co se říká o Indech, tak ano, je. V kuchyni jsou to strašný prasata. Když to ale vezmu kolem a kolem, tak tohle bydlení bylo fajn. Měl jsem menší pokoj, takže jsem platil málo. Jenom jsem si občas připadal jako Harry Potter. Tři minuty od domu jsem měl nákupní centrum Northlands, se všemi potřebnými obchody a posilovnou. Prostě ideální.

Stěhuji se znovu

PS: Během bydlení se Sammy jsem dostal tip na super novozélandský film – Pork Pie. Rozhodně doporučuji, ve filmu je k vidění typická novozélandská příroda. Pozorní diváci určitě poznají i lokace ve Wellingtonu nebo v Aucklandu. Jedná o komedii s lehkým nádechem romantiky a povedeným soundtrackem.

Castle Hill & Arthur’s Pass

V dojezdové vzdálenosti od města se nachází nespočet zajímavých míst, které vybízejí k návštěvě. Já jsem během svého pobytu navštívil dvě místa, která jsem si hodně oblíbil. První místo je Castle Hill, což je přírodní rezervace, která je doslova posetá vápencovými útvary všech možných velikostí. Druhým místem je horská oblast Arthur’s Pass. Centrem oblasti je malá vesnička, avšak jedná se o populární národní park, plný zajímavých pěších stezek v okolí, nebo i na vrcholy některých horských masivů. Zde stojí za zmínku vodopád Devils Punchbowl Falls. Při mojí druhé návštěvě Arthur’s Passu jsem zamířil na Avalanche Peak – osmihodinový výšlap na vrchol jedné z místní z místních hor. Tenhle trek byl pro mě asi zatím jeden z nejtěžších na Zélandu vůbec, a to převážně proto, že celou dobu se v podstatě jenom šplhá a rovných úseků je tu naprosté minimum.

Závěrem

Jelikož jsem v Christchurch strávil celkem přes 7 měsíců, nebudu detailně vypisovat všechny navštívená místa, zážitky, úspěchy a neúspěchy. Všechny tyhle věci jsem shrnul do seznamu. Během pobytu v Christchurch jsem stihnul:

  • Najít mojí první práci v životě, která mě opravdu bavila a dělal jsem jí rád
  • Onemocnět streptokokovou infekcí
  • Zapsat se na lekci kickboxu v kombinaci s HIIT tréninkem (a necítit nohy na dalších 5 dní) 😀
  • Úspěšně dokončit mezinárodní jazykovou zkoušku IELTS
  • Získat novozélandský řidičský průkaz
  • Koupit a prodat celkem 3 auta
  • Sníst nespočet burgerů v restauraci BurgerFuel
  • Navštívit závody The Ashley Forest Rallysprint (zobrazit fotky)
  • Navštívit zápas rugby Crusaders vs. Waikato

Chceš dostávat novinky z mojí cesty? Pro tyhle účely je M-Blog i na facebooku, kde budu postupně zveřejňovat další články.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..