Proč chceme, abyste byli bohatí (kniha)

Autoři: Robert Kiyosaki, Donald J. Trump

Vydáno: 2006, USA

Kniha s názvem “Proč chceme, abyste byli bohatí” je dílo Roberta Kiyosakiho a Donalda Trumpa. Po svém vydání se stala bestsellerem v žebříčku New York Times. Část zisků z této knihy byla věnována charitativním a vzdělávacím organizacím, které podporují finanční vzdělávání.

Hned v úvodu napíšu něco, co by se mělo objevit až úplně na konci článku. Tahle knížka Vám nedá zázračný návod na to, jak se přes noc stát milionářem, ale nabídne Vám spoustu zajímavých informací ze světa ekonomiky a finanční gramotnosti. Autoři se v knize zaměřují na to, jak myslí, co stojí za jejich úspěchem v oblasti financí a jak se dívají na svět peněz, obchodu a investic.

 „Když lidem řeknete, že nevíte, co máte dělat se svými penězi, s radostí vám navrhnou doporučení – abyste je dali jim.“

Ubývání střední třídy

Jedna z nejpraktičtějších definic inteligence zní: „Inteligence je schopnost řešit problémy.“ Pokud ve škole umíte řešit matematické úkoly, jste považování za inteligentní. Když umíte opravit auto, říká se o vás, že máte technickou inteligenci. A pokud jde o peníze, čím větší finanční problémy umíte řešit, tím vyšší je vaše finanční inteligence. Dnešní svět se potýká s několika problémy, které spolu vzájemně souvisí. Jsou to například: klesající hodnota peněz, růst státního dluhu, stoupající ceny ropy, rozšiřování propasti mezi bohatými a chudými.

Místo toho, abychom zvyšovali svoje finanční IQ, lidé se naučili očekávat od vlády, že jejich problémy vyřeší za ně. Z toho důvodu se dnes naše populace pomalu mění podle následujícího obrázku:

Nákres ukazuje, že bohatí se stávají bohatšími a všichni ostatní chudšími, i když mnozí lidé vydělávají více peněz. Toto se bohužel netýká pouze Spojených států, ale i mnoha jiných zemí, v nichž se tato tendence uplatňuje. Nejlepší způsob, jak vyřešit svoje finanční problémy, je zbavit se mentality nároků – ať už jste voják, úředník, učitel nebo zaměstnanec. Jestliže nepřestaneme očekávat, že se o nás postará vláda, budeme mít nadále stejné výsledky – zemi plnou vzdělaných, ale finančně negramotných lidí.

„Dej člověku rybu a nakrmíš ho na jeden den. Naučte člověka chytat ryby a nakrmíte ho na celý život.“

Investujte dvě věci

Investovat můžete většinou dvě věci. Čas a peníze. A vzhledem k tomu, že většina lidí neinvestuje mnoho času, přichází o peníze. Lidé v dnešní době nemají žádné finanční vzdělání (nebo jen velmi malé) a mají velmi málo finančních zkušeností. Stávají se proto kořistí finančního poradce slibujícího bezpečí a jistotu. Dobré vzdělání je v současné době důležitější než kdykoliv předtím. Ale radit svým dětem: „Pilně se učte, abyste měly samé jedničky, a najděte si dobrou práci!“ je asi nejnebezpečnější rada, jakou dnes rodič může svým dětem dát. Jestliže se děti budou touto radou řídit, skončí pravděpodobně tak, že budou pracovat ještě více, dostanou méně zaplaceno, odvedou na daních více, než by měly, a budou riskovat finanční nejistotu. Problém je však v tom, že ve škole se finanční gramotnosti nenaučíte. Nehledě na to, že ve školách se využívá jeden z nejméně efektivních způsobů učení. V roce 1969 byla ve vzdělávacím systému dokončena studie, která ukázala účinnost různých druhů učení. Jedním z jejích výsledků bylo formulování “kužele učení”:

Zesilující účinek je klíčem

Od doby, kdy lidé žili v jeskyních, snažili se o zesilující účinek. Dvě z prvních forem zesilujícího účinku byly oheň a oštěp. Oheň a oštěp poskytly lidem silnější vládu nad jejich drsným prostředím. Když bylo dítě schopné, rodiče ho naučili jak rozdělávat oheň a používat oštěp jako ochranu a k zabíjení zvířat pro potravu. Po letech došlo k redukci velikosti oštěpu a objevil se luk a šíp, vyšší forma zesilujícího účinku. Jednou z definic zesilujícího účinku je schopnost dosáhnout více s menšími prostředky. Luk a šíp je ve srovnání s oštěpem příkladem jak dokázat více s méně. Rozdíl mezi jeskynním člověkem a opicemi je výsledkem zesilujícího účinku. Za rozdílem mezi bohatými, chudými a střední třidou stojí zesilující účinek. Dobře vycvičený a disciplinovaný investor může získat mnohem vyšší výnosy se značně nižším rizikem a méně penězi, ale potřebuje k tomu zesilující účinek, a ten vyžaduje, abyste se vzdělávali a používali svou mysl moudře.

Závěrem

V knize se můžete dočíst mnoha rad ohledně způsobu myšlení a přístupu k penězům. Poslední kapitola obsahuje praktické rady autorů, jak, a do jakých odvětví oni sami investují. Na druhou stranu, jak už jsem psal v úvodu, v knize žádný zázračný návod na zbohatnutí nenajdete.

V článku byly použity citace a fráze z knihy.

Chceš dostávat novinky z mojí cesty? Pro tyhle účely je M-Blog i na facebooku, kde budu postupně zveřejňovat další články.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..