Deus Ex: Černé světlo (kniha)

Autor: James Swallow

Vydáno: 2016, USA

Adam Jensen se poprvé objevil v roce 2011 v herním titulu Deus Ex: Human Revolution. Kniha Deus Ex: Černé světlo začíná přesně tam, kde končí Human Revolution. Píše se rok 2029 a Adam jako zázrakem přežil zničení komplexu Panchaea. Po roce v kómatu se probouzí v léčebně na Aljašce…

Univerzum Deus Ex

Ještě před recenzí samotné knihy Černé světlo napíšu pár seznamovacích vět o herní sérii Deus Ex. První díl videohry vyšel v roce 2000, děj byl zasazen do budoucnosti kyberpunkového světa plného konspirace, špinavých peněz, politických spiknutí a korupce. Podstatnou součástí příběhu se staly lidské augmentace – vylepšení a úpravy lidského těla pomocí umělých orgánů a končetin. Hra nabízela celkem variabilní postup příběhem. V roce 2011 vyšel prequel s názvem Human Revolution, který se odehrává o několik desítek let dříve. Hlavní postavou je vedoucí ochranky Adam Jensen ve společnosti Sarif Industries, která se zabývá výrobou lidských augmentací za použití nanotechnologií. V polovině roku 2016 vyšlo pokračování k Human Revolution s názvem Mankind Divided. Kniha Černé světlo popisuje události, které se staly právě mezi těmito dvěma tituly.

Černé světlo

Samotná knížka začíná přesně tam, kde skončil Human Revolution. Adam Jensen se po zničení komplexu Panchaea probouzí v jakési léčebně na Aljašce. Z minulých událostí si pamatuje jen útržky. Brzy ale zjišťuje, že léčebné zařízení není tak úplně určené pro jeho klidné zotavení, nýbrž ho má držet na tomto místě izolovaného od okolního světa. Adam se v zařízení seznámí s dalšími lidmi, kteří jsou zde stejně jako on, uvězněni. S jedním z nich pak vymyslí plán útěku. Před samotným útěkem se Adam spojí se starým známým, Frankem Pritchardem. Ač se zdá, že útěkem z Aljašky všechno končí, opak je pravdou. Adam má před sebou ještě dlouhou cestu, na které se setká s dalšími lidmi ze své minulosti, a poté pozná i několik svých budoucích kolegů. Musí se vydat tam, kde to všechno začalo – do Detroitu…

James Swallow, autor knižního titulu Černé světlo, doplnil univerzum Deus Ex o události, které nám byly dosud neznámé. Příběh knihy je dynamický, čte se snadno a rychle. Mnohdy se mi při čtení stalo, že jsem z textu cítil tu stejnou atmosféru, jako při procházení ulic Detroitu. Hlavní charaktery jsou dobře popsané, nechybí různé narážky na minulé události. Objevují se zde i nové charaktery, které můžeme později vidět v titulu Mankind Divided.

Jeden ze zádrhelů příběhu je ovšem český překlad. Nutnost vydání knihy v termínu přinesla nemalé množství gramatických i stylistických chyb. Zkomolená jména a další chyby se v textu vyskytují ve velkém množství.

Závěrem

Černé světlo je poctivým přídavkem do série Deus Ex. Fanoušci by si jistě neměli nechat ujít tento knižní titul právě proto, že vyplňuje dějovou mezeru mezi dvěma zmiňovanými hrami. Kniha je vhodná pro fanoušky sci-fi románů, může být však trochu matoucí pro někoho, kdo sérii Deus Ex nezná.

Chceš dostávat novinky z mojí cesty? Pro tyhle účely je M-Blog i na facebooku, kde budu postupně zveřejňovat další články.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..