Alpské průsmyky

Alpské průsmyky

Víte, co jsou to passy? Určitě ano, vždyť tuhle větu musel před časem slyšet téměř každý. V tomto článku se nebudu zabývat politikou, ale ukážeme si některé známé nebo méně známé alpské průsmyky, na které se můžete během léta vydat.

Rossfeld Höhenringstraße (Rossfeld Panorama Strasse)

Horská silnice poblíž města Salzburg, která z poloviny zasahuje i do sousedního Německa je známá například z filmu o Iniana Jonesovi. Nejvyšší místo tohoto 16km dlouhého okruhu leží ve výšce 1570 metrů nad mořem. Při pěkném počasí je ze silnice vidět až k Salzburgu. O mnoho zajímavější je ale pohled opačným směrem – k hoře Kehlstein, kde se nachází nechvalně proslulé Hitlerovo Orlí Hnízdo. Pro vjezd na Rossfeld Panorama Strasse musíte zaplatit poplatek, který v roce 2016 činí 8€ pro auto a 4,5€ pro motorku. Výměnou za tento poplatek se projedete po silnici s naprosto prvotřídním povrchem.

Aktuální ceník: http://www.rossfeldpanoramastrasse.de/en/information/prices/

[Google_Maps_WD id=5 map=3]

Col de Turini

Francouzský průsmyk Col de Turini nese stejný název jako nejslavnější rychlostní zkouška Rally Monte Carlo. Právě na této rychlostní zkoušce se proslavilo plno závodníků. Col de Turini je označována jako jedna z nebezpečných silnic. Je to z toho důvodu, že je zde mnoho úseků, na kterých nemůžete jet rychleji než 30km/h. Silnice je úzká a snadno se stane,  že za rohem se na vás vyřítí protijedoucí autobus. Závěrečný úsek je extrémně klikatý a po jeho vyjetí se dostanete na menší parkoviště, kde kromě restaurace naleznete výstavní plochu s dobovými fotkami právě z Rally Monte Carlo a úseku Col de Turini.

[Google_Maps_WD id=3 map=2]

Průsmyk Stelvio (Passo Dello Stelvio)

Jeden z nejznámějších Evropských průsmyku, který získal svojí popularitu díky pořadu Top Gear. Část trasy ze Švýcarského Davosu směrem k vrcholu Stelvio byla tímto pořadem vyhlášena jako nejlepší silnice světa. Stelvio můžete jet buď z Italského Bormia nebo přes Švýcarsko, kde budete muset nejprve projet průsmykem Umbrail Pass. Pokud budete chtít jet z opačné strany, tak pro vás bude výchozím bodem město Spondinig. Pokud pojedete z tohoto města, čeká na vás 48 zatáček, než se dostanete na vrchol ve výšce 2758 metrů nad mořem. Zde najdete několik restaurací a spoustu výhledových míst do okolí. Poplatky za průjezd se neplatí, nicméně i tak je údržba silnice velice náročná a za jeden den se zde vystřídá celkem 6 úklidových skupin.

[Google_Maps_WD id=7 map=4]

Silvretta Hochalpenstraße

Silnice průsmykem Silvretta má hned několik předností. Klikaté silničky jsou samozřejmostí. Když k tomu ještě přidáte tyrkysově modré jezero na vrcholu a závody veteránů, dostanete dostatečně dobrý důvod, proč se jet na Silvrettu podívat. Trasa začíná v západním cípu Rakouska, v údolí Montafon ve městečku Partenen. Z údolí až k jezeru na vrcholu je to 15 kilometrů, a poté od jezera ještě dalších 8 kilometrů na konec trasy. Ještě před samotným jezerem pojedete kolem přehrady, která je předzvěstí ještě větší vodní nádrže, jenž se objeví asi po pěti minutách jízdy. Jezero je ve výšce 2032 metrů nad mořem a nachází se zde několik restaurací a mnoho vyhlídkových míst. Vjezd na silnici je zpoplatněn cenou 15€ pro osobní automobil a 12€ pro motorky. Celá trasa je přístupná pouze v letních měsících.

Oficiální web “Classic Rallye Silvretta”: http://www.montafon.at/en/events/topevents/silvretta-classic-rallye-montafon

[Google_Maps_WD id=9 map=5]

Giau Pass

Horský průsmyk Giau se nachází v Dolomitech, přibližně 3 hodiny cesty z města Bolzano. Výchozí bod pro začátek jízdy je město Cortina d’Ampezzo. Celkem se během jízdy dostanete do nadmořské výšky 2236 metrů nad mořem, což dělá z průsmyku Giau jeden z nejvyšších v Itálii. Na vrcholu nezapomeňte navštívit několik vyhlídkových míst – je z nich skvěle vidět na část trasy. Cesta dolů z vrcholu se dá zakončit několika způsoby, protože po dojetí do údolí se můžete rovnou vydat na další průsmyky v okolí – průsmyk Falzarego, Fedaja, popřípadě kolem známého jezera Lago di Alleghe až na průsmyk Cereda.

[Google_Maps_WD id=11 map=6]

Großglockner Hochalpenstraße

Vůbec nejznámější vysokohorská silnice je pro mnoho lidí Großglockner Hochalpenstraße. Svůj název nese podle nejvyšší rakouské hory Grossglockner, kolem které se silnice táhne. Trasa je dlouhá 48km a její nejvyšší bod je ve výšce 2571 metrů nad mořem. Mezi doporučovaná místa ve stejné oblasti patří vyhlídka na ledovec Franz-Josefs-Höhe. Celá trasa je hlavně během léta přeplněná zvědavými návštěvníky, proto se všeobecně doporučuje si jízdu naplánovat mimo hlavní sezónu. Vjezd je zpoplatněn vysokým poplatkem 35€ za auto a 25€ za motorku.

Oficiální web: https://www.grossglockner.at/gg/en/index

[Google_Maps_WD id=13 map=7]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..